Кафедра хірургії №1 (до 2008 року – кафедра факультетської хірургії) заснована у 1974 році на базі відділень планової хірургії (60 ліжок з 30 урологічними) та невідкладної хірургії (60 ліжок) 2-ї міської клінічної лікарні м. Полтави. Завідувачем кафедри обрано доктора медичних наук, професора Люльку Олександра Наумовича, який працював до цього завідувачем організованої ним кафедри загальної хірургії.
Професор Олександр Наумович Люлька
Професор Олександр Наумович Люлька, учасник Великої Вітчизняної війни, кавалер трьох бойових орденів, свою педагогічну та наукову діяльність розпочав у 1955 р. асистентом кафедри хірургії Київського медичного інституту. У 1957 р. захистив кандидатську дисертацію. З серпня 1958 р. Люлька О.Н. працює у Тернопільському медінституті. У 1967 р. О.Н.Люлька захистив докторську дисертацію «Функція кори наднирників у хворих на тиреотоксикоз та тиреотоксичний криз». З 1969 р. до вересня 1973 р. працював проректором з навчальної роботи Тернопільського медінституту. Після переїзду до м. Полтави, з вересня 1973 р. до вересня 1974 р. очолював кафедру загальної хірургії а з 1974 р. по 1989 р. – кафедру факультетської хірургії Полтавського медичного стоматологічного інституту (ПМСІ). Тривалий час професор Люлька О.Н. працював проректором з навчальної роботи ПМСІ, а з 1994 р. – Української медичної стоматологічної академії (УМСА). На всіх ділянках багатогранної роботи, яку виконував професор Люлька О.Н., повною мірою розкрився його талант хірурга, вченого, педагога і організатора навчального процесу. Наукова робота клініки під керівництвом професора Люльки О.Н. була спрямована здебільшого на вивчення патології щитоподібної залози та наднирників, зокрема тиреотоксикозу, тиреотоксичного кризу, аденоми наднирників. Він є автором понад 250 наукових праць, 3 монографій, великої кількості навчальних посібників, підготував 17 кандидатів та 2 докторів медичних наук, нагороджений знаком «Відмінник охорони здоров'я».
Професор Федір Іванович Дуденко
У 1989 р. завідувачем кафедри обрано доктора медичних наук, професора Дуденка Федора Івановича. Після закінчення лікувального факультету Харківського медичного інституту з 1960 р. до 1963 р. він працював хірургом у Сумській області. Потім поступив до аспірантури на кафедру госпітальної хірургії Харківського медичного інституту, яку закінчив у 1966 році. У 1967 р. захистив кандидатську дисертацію, а у 1985 р. – докторську дисертацію, яка присвячена питанням проведення повторних операцій на органах черевної порожнині при виникненні ускладнень. Професор Ф.І. Дуденко – автор 5 монографій, 10 навчальних посібників і методичних рекомендацій, понад 200 наукових статей і 2 авторських свідоцтв на винаходи. Під керівництвом та при безпосередній участі професора Дуденка Ф.І. в клініці активно досліджувались проблеми хірургічного лікування хвороб шлунку та 12-палої кишки, органів гепато-біліарної системи, лікування та профілактики гнійно-запальних процесів м'яких тканин, хірургічного лікування патології щитоподібної залози.
Професор Петро Якович Чумак
З вересня 1998 р. кафедру очолив доктор медичних наук, професор Чумак Петро Якович. У 1958 р. він закінчив Ленінградську військову медичну академію. Протягом наступних 7 років працював військовим хірургом. У 1969 р. захистив кандидатську, а у 1983 р. – докторську дисертацію, яка присвячена проблемам хірургічного лікування гострого панкреатиту. Працював асистентом кафедри госпітальної хірургії Запорізького медичного інституту. У Полтавському медичному стоматологічному інституті очолював кафедру загальної хірургії. Після завідування кафедри хірургії №1 професор Чумак П.Я. працював професором кафедри хірургічних хвороб стоматологічного факультету на базі 1 міської клінічної лікарні. Він автор більше 200 наукових праць, 1 монографії, 2 підручників, 4 посібників, 3 винаходів та 32 раціоналізаторських пропозицій.
Професор Анатолій Якимович Кузнєцов
З 2002 р. до 2009 р. кафедру очолював доктор медичних наук, професор Кузнєцов Анатолій Якимович. У 1976 р. він закінчив медичний факультет Харківського медичного інституту. З 1977 р. до 1980 р. працював хірургом Полтавської центральної районної клінічної лікарні. З 1980 р. – асистент кафедри хірургічних хвороб ПМСІ. У 1984 р. закінчив заочну аспірантуру при кафедрі госпітальної хірургії ПМСІ, а у 1985 р. захистив кандидатську дисертацію «Використання тиреоїдних гормонів у хворих вузловим еутиреоїдним зобом після хірургічного лікування». У 1986 р. приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. З 1988 р. працював доцентом кафедри хірургічних хвороб стоматологічного факультету ПМСІ. У 1999 р. Кузнєцов А.Я. захистив докторську дисертацію «Лікування і профілактика гострого деструктивного лактаційного маститу та його ускладнень». У 2001-2002 рр. – професор кафедри факультетської хірургії УМСА. Основні напрямки наукової діяльності колективу кафедри під керівництвом професора Кузнєцова А.Я. були присвячені проблемам розробки методів прогнозування, діагностики та лікування хірургічного сепсису; оперативного лікування захворювань щитоподібної і молочної залоз; гострій кишковій непрохідності. Автор 142 наукових робіт, серед яких підручник «Хірургічні хвороби», 5 навчальних посібників, 1 авторське свідоцтво та 5 патентів України на корисну модель, 12 раціоналізаторських пропозицій. Трагічно загинув у листопаді 2009 року.
Професор Ігор Євгенович Соловйов
З грудня 2009 р. до червня 2010 р. обов'язки завідувача кафедри виконував професор Соловйов Ігор Євгенович, який працював на кафедрі з 1993 р. Після закінчення у 1979 р. І-го лікувального факультету Московського медичного інституту ім. І.М. Сєчєнова працював онкологом у м. Київ. У 1988 р. Соловйов І.Є. захистив кандидатську дисертацію, присвячену комбінованому та комплексному лікуванню рака молочної залози, а у 2003 р. – докторську дисертацію «Рак товстої кишки, ускладнений обтураційною непрохідністю: нові підходи в лікуванні в умовах відділення загальнохірургічного профілю». Професор Соловйов І.Є. є автором 110 наукових робіт.
Професор Віталій Іванович Ляховський
У 2010 році завідувачем кафедри хірургії №1 призначений доктор медичних наук, професор Віталій Іванович Ляховський.
Починаючи з 2010 року розширилася клінічна база кафедри хірургії №1 – додалися відділення хірургії судин на 30 ліжок, а згодом і відділення інтервенційної радіології з палатами інтенсивної терапії (15 ліжок) Полтавської обласної клінічної лікарні імені М. В. Скліфосовського. У 2015 році на базі відділення інтервенційної радіології Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М. В. Скліфосовського створений Полтавський обласний навчальний науково-практичний центр інтервенційної радіології, науковим керівником якого був призначений завідувач кафедри хірургії №1, доктор медичних наук, професор В. І. Ляховський. У відділенні інтервенційної радіології під керівництвом завідувача Р. П. Сакевича виконується велика лікувальна робота з надання невідкладної та планової допомоги при гострих та хронічних захворюваннях серцево-судинної системи, проводиться емболізація маткових артерій, стентування та ангіопластика магістральних артерій. На базі цього центру працює асистент кафедри Рябушко Р. М., який у 2020 році успішно захистив кандидатську дисертацію. У 2020 році, після переведення на кафедру доктора медичних наук, доцента Р. Б. Лисенка, клінічна база кафедри розширилася за рахунок хірургічного відділення медичного лікувально-діагностичного клінічного центру «Медіон», на базі якого він працює.
В останні роки на кафедрі успішно проводиться післядипломна підготовка лікарів хірургічного профілю. На кафедрі два рази на рік проводяться цикли тематичного удосконалення «Діагностика і лікування гострих захворювань органів черевної порожнини» та «Діагностика і лікування патології судин», а також проводяться цикли стажування за фахом «Хірургія».
За останніх десять років на кафедрі захищено одна докторська та 2 кандидатські дисертації, співробітники кафедри опублікували біля 190 статей у наукових фахових виданнях України та зарубіжжя, 45 тез у матеріалах конференцій, з’їздів, конгресів, 7 інформаційних листів, 5 нововведень, методичні рекомендації МОЗ України, які призначені для впровадження досягнень медичної науки у сферу охорони здоров`я, видали 60 патентів України на корисну модель. За цей час також надруковано близько 90 навчально-методичних праць, видано 7 навчальних посібників.
Тільки за останній рік співробітники кафедри були авторами та співавторами 16 наукових праць, виданих у фахових виданнях, із яких 2 опубліковані у виданнях, які цитуються науковометричною базою Scopus, а ще 2 – у виданнях, які цитуються Web of Science (New York). Крім того, видано 2 авторських права на твір, опубліковано 4 навчально-методичних статей та 2 навчальних посібників. Колектив кафедри продовжує працювати над проблемами покращання діагностики, лікування і профілактики гнійно-некротичних ускладнень синдрому діабетичної стопи, гнійних ран м’яких тканин, трофічних виразок нижніх кінцівок, ішемії нижніх кінцівок, тромбоемболії легеневої артерії.
Історія кафедри хірургії № 4 з малоінвазивною хірургією.
Кафедра хірургії № 4 з малоінвазивною хірургією була створена у вересні 2017 року як підрозділ навчально-наукового інституту післядипломної освіти. На кафедру покладена роль основної базу для навчання лікарів-інтернів з фаху «Хірургія» та навчанню студентів основам сучасних малоінвазивних технологій в практиці лікаря-хірурга. Базою кафедри стала реорганізована 3 міська клінічна лікарня (в минулому - залізнична лікарня). Зусиллями адміністрації академії за 2 роки функціонування кафедри придбано та введено в експлуатацію надсучасне обладнання для виконання новітніх оперативних втручань на рівні не гіршому ніж закордоном. Кафедру очолив видатний та знаний у Полтаві лікар-хірург, професор, доктор медичних наук Дудченко Максим Олександрович, який підібрав собі команду молодих однодумців, які бажають відкривати нові горизонти лікування для людей, а також навчати перспективним методам молоді покоління фахівців. За перший рік функціонування кафедри основним напрямком її діяльності стала абдомінальна хірургія: так усі працівники кафедри залучені до ургентних хірургічних чергувань по місту, була відремонтована та наповнилася пацієнтами кафедральна операційна зала. Але неприпустимо було зупинятися на досягнутому, тому починаючи з другого року кафедральні працівники доцент Кравців М.І. та асистент Іващенко Д.М. пройшли спеціалізації лікарів ультразвукової діагностики, а це дозволило підняти планку в діагностиці захворювань та використанні ультразвуку впродовж операцій, що дало змогу впровадити мініінвазивні втручання на венозних судинах – їх радіочастотну абляцію. З 2019 року асистент Іващенко Д.М. пройшов спеціалізацію лікаря-уролога та впровадив у практику відділення сучасні ендоскопічні урологічні операції – контактну лазерну літотрипсію каменів сечовивідних шляхів та трансуретральну біполярну резекцію передміхурової залози. Паралельно з нарощуванням хірургічної активності не припиняється й навчально методична та наукова робота: щоденно проводяться семінарські та практичні заняття з лікарями інтернами з фаху «Хірургія» І, ІІ та ІІІ-го року навчання а також викладається Вибіркова компонента «Ендоскопічні технології в хірургії» для студентів VI-го курсу медичного та міжнародного факультетів українською та англійською мовами. Співробітники кафедри мають сертифікати про знання іноземних мов В2 та С1. Постійно, разом з лікарями-інтернами, викладачі беруть участь в регіональних та всеукраїнських конференціях, проходять закордонні стажування за новими напрямкам оперативної техніки. Викладачами кафедри за роки функціонування видані 4 підручника та 2 навчальних посібника для студентів, більше 30-ти статей у вітчизняних та закордонних журналах. На базі кафедри, завдяки науковим контактам з провідними хірургічними кафедрами міста Києва та Харкова, вже проведені майстер-класи з лапароскопічного лікування захворювань кишечнику, гриж черевної стінки та аугментації молочних залоз.
д.мед.н, професор. Дудченко Максим Олександрович
Одним з напрямків перспективного розвитку кафедри є впровадження симуляційної медицини шляхом навчання на лапароскопічних тренажерах мануальних навичок роботи з інструментарієм. Для цього на початок 2020 року завершено обладнання навчального залу в якому розміщені індивідуальні робочі місця з запатентованими на кафедри тренажерами «Surgery Assist» з необхідним обладнанням. Ними мають змогу користуватися лікарі-інтерни, студенти та й досвідчені хірурги для покращення своєї майстерності. Також у новітній залі обладнана система онлайн-трансляцій з операційної для комфортного та сучасного проведення майстер-класів та відео-конференцій.
Щодо лікувальної роботи, то тут перспективними напрямками роботи є ендоскопічні операції на кишечнику, мініівазивне лікування проктологічних захворювань та робота в напрямку реконструктивної та бариатричної хірургії. Для цього на кінець 2019 року завідувач Дудченко М.О., доц. Кравців М.І., ас. Прихідько Р.А., пройшли курси підвищення кваліфікації та отримали сертифікати лікарів-онкологів.
З вересня 2021 року навчальна база кафедри розширилась - кафедра представлена у двох закладах міста Полтави - КП "2-а Міська клінічна лікарня" та КП "3-я Міська клінічна лікарня". Завідувачем кафедри з вересня 2022 року призначено доцента Кравців М.І., колишній завідувач - професор Дудченко М.О. зайняв посаду директора КП "2-а Міська клінічна лікарня" та продовжує працювати на кафедрі на посаді професора.
З вересня 2023 року - проведена реорганізація кафедр Хірургії № 1 та Хірургії № 4 ПДМУ шляхом їх об'єднання. Завідувачем кафедри став к.мед.н., доцент Микола Кравців.
К.мед.н., доцент Микола Кравців
Восени 2023 року колективом кафедри виданий навчальний посібник "Базові лапароскопічні навички в Хірургії" для навчання студентів 4-6 купсів та лікарів інтернів з тематики малоінвазивної хірургії. За осінній семестр викладачі кафедри взяли участь у виїздному майстер класі в м. Суми з приводу "Реконструктивної урології" (16 грудня 2023). Також на базі кафедри в 2-й МКЛ, професором Максимом Дудченко та завідувачем кафедри Миколою Кравців 20 січня 2024 року був проведений Всеукраїнський майстер клас з ендовідеолапароскопічної реконструктивної гінекології, участь в якому прийняли лікарі з Харкова, Сум, Гадяча, науковці ПДМУ, практикуючі лікарів Полтавських міських лікарень. 25 січня 2024 року зусиллями колективу кафедри в симуляційному центрі ПДМУ відкрили хіргічно - тренувальну залу, яка симулює операційну кімнату та надає можливості опановувати практичні навички.